Antikor Nedir, Ne İşe Yarar?

Antikor Nedir, Ne İşe Yarar?
Antikor, vücudun yabancı maddeleri tanımlamak ve nötralize etmek için ürettiği protein adı verilen bir molekül türüdür. Anadolu Yakası escort kadınlar Bir antijenle (alerjik reaksiyona neden olabilen toksik veya alerjenik madde) temas, antikor üretimini tetikler.

Antikorlar genellikle kanda bulunur ve genel olarak immünoglobulinler (IgA, IgD, IgE, IgG ve IgM) veya immünoglobulin olmayan antikorlar (IgN) olarak sınıflandırılabilir. IgA, vücudun mukoza zarlarındaki ana antikordur ve IgM antikorları serumda (kanın sıvı bileşeni) bulunur. İmmünoglobulin olmayan antikorlar, kan sistemi dışındaki dokularda da bulunur. Ayrıca antikorlar, bir antikor yanıtı oluşturmak üzere salgılanabilir veya bir immün yanıtı başlatacak olan bir hücre yüzeyi reseptörüne bağlanabilirler. Antikor salgılayan ve bağlayan bu hücrelere B hücreleri denir; her B hücresinin, sadece kendi spesifik antijenine bağlanabilmesini sağlayan benzersiz bir antikor spesifikliği vardır. Antikor üretimi, bağışıklık sisteminin hastalığa karşı bağışıklık oluşturma yollarından biridir.

Farklı antikor türleri mevcuttur ve bazıları özellikle istilacı bir organizmaya (bir patojene) saldırmak üzere tasarlanırken, diğerleri vücudun kendi dokularına karşılık gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bu ikinci antikorlara "otoantikorlar" denir. Otoantikorların bazı yaygın örnekleri şunlardır;

Otoantikorlar kan damarlarına, organlara veya sinir sistemine zarar verebilir. Antikorlar ayrıca bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırmasına neden olabilir. Antikorlar ve diğer otoantikorlar, Alzheimer hastalığı gibi beyin hasarından sorumlu olabilir. Otoantikorlar, "otoimmünite" olarak bilinen şeyin bir parçasıdır. Otoimmünite, vücudun kendi dokularına veya hücrelerine saldıran bağışıklık sistemidir. Otoimmün hastalıklara sıklıkla yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya artrit gibi diğer tıbbi problemler de eşlik eder.

İki tip antikor vardır: immünoglobulinler ve fragmanlar (veya monoklonal antikorlar). İmmünoglobulinler, vücudun kendi başına ürettiği antikorlardır. İmmünoglobulin A (IgA), insanlar dahil çoğu hayvan tarafından yapılan ana immünoglobulin sınıfıdır. IgA antikorları, mukoza zarlarında ve bazı at ve köpek türlerinde bulunur. IgA antikorları bağırsakta üretilir ve vücudun bağışıklık sistemini dengede tutmaya yardımcı olur.
IgA1, IgA2, IgA3 ve IgA4 dahil olmak üzere birçok immünoglobulin A (IgA) türü vardır. Bir immünoglobulin (Ig) molekülü oluşturmak için iki farklı immünoglobulin türü bir araya getirilebilir. İmmünoglobulin G (IgG) tipik olarak iki farklı Ig molekülünün birleştirilmesinden oluşur.